Düşük hapi siparis

Planlı olmayan ve istenmeyen gebelikler, düşük hapları kullanıldığı takdirde sonlandırılabilmektedir. Türkiye’de reçetesiz satışına izin verilmeyen bu ilaçlar, medikal kürtaj alanında kullanılmaktadır.

 

Cytotec Düşük Hapı Özellikleri

 

Düşük hapları içerisinde en çok tercih edilen bir düşük ilacı olan ve istenmeyen gebeliklerin medikal olarak sonlandırılmasında kullanılan cytotec bütün reçeteli ilaçlarda olduğu kadar, çeşitli yan etkilere sahiptir. Bu nedenle ilacın yan etkilerini kullanmadan önce bilmek gerekmektedir. Kullanım sırasında kabızlık, gaz, yoğun kanama, baş ağrısı, kusma, kasılma gibi yan etkilerin görülmesi mümkün olabilmektedir. Bu etkilerle karşılaşıldığında doktor ile görüşülmesi, sağlık açısından son derece önemlidir.

 

Ciddi bir hastalığı bulunmayan kişilerde ve 9 haftaya kadar olan gebeliklerde kullanıma uygun bir düşük hapı olan cytotecin, doktorun önerdiği dozdan daha fazla ya da daha az kullanılmaması gereklidir. Misoprostol etken maddesini içeren bu ilaç, hamileliğin sonlandırılması dışında, mide tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

 

Düşük İlacı Kullanımı Nasıldır?

 

Düşük ilacı kullanımında, ilacın doğru bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Misoprostol dört adet şeklinde dilaltına yerleştirildiğinde, ilaç en az otuz dakika süre burada bekletilmektedir. Tablet çözümü gerçekleşirken, yemek yenmemesi ve içecek tüketilmemesi son derece önemlidir. Otuz dakika geçtikten sonra kalan parçaların tükürülmesinde sakınca bulunmamaktadır. Üçer saat aralıklarla dörder misoprostol kullanımı tekrar edildiğinde, 12 tablet bitmiş olmaktadır. Üç aşamalı kullanım sürecinde, rahat ve özel bir alanda olmanız önemlidir. Yakında tuvalet bulunması da gerekli olabilmektedir. Acil durumlar için ise, hastaneye yakın bir konumda olmanız önerilmektedir. Medikal kürtaj yönteminde ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması, hafif besinler tüketilmesi gerekmektedir. İlerleyen günlerde, dilediğiniz şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz.

 

Gereksiz yere kullanımının çoğalması nedeniyle uygulanmasına kısıtlama getirilen düşük ilaçlarının temini kolay değildir. Bu nedenle eczanelerde satışı yapılmamaktadır. Uzman kontrolünde bu ilaçların kullanılması, sağlık açısından daha uygun olmaktadır.

Plansız gerçekleşen hamilelik durumlarında düşük ilaçları medikal kürtaj olarak tercih edilse de, kullanım süresinde oldukça dikkatli davranılmalıdır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında düşük haplarına muhtaç olmamak için, doğum kontrol yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kullanılması şartsa, güvenli yerlerden temin edilmesi son derece önemli ve gereklidir.